گمشدگان

نویسنده: بهرام بیضایی تاریخ چاپ اول نمایش‌نامۀ “گمشدگان” سال ۱۳۴۸ است. در این سال بیضایی چنان اعتباری کسب کرده است که علی‌رغم ترک تحصیلات دانشگاهی و نداشتن مدرک آکادمیک، از طرف دانشگاه تهران برای تدریس دعوت می‌شود.
گمشدگان داستان مردمان روستایی است که همگی در تاریکی دست و پا می‌زنند. یوزباشی، که به تازگی از سفر حج برگشته می‌گوید که آن‌جا کسی خدا را ندیده، بعد از کش و قوس‌های فراوان و بعد از آن‌که راضی می‌شود اعمال بدش را جبران کند، هر چه می‌زند به در بسته می‌خورد تا این‌که در نهایت به آن‌جا می‌رسد که بگوید: همه‌ی درها بسته‌اس! و در انتها نیز زیر تابوت خود بایستد؛ پیرزن و پیرمرد فقیری که دنبال یک لقمه نان می‌گردند تا شکم خود را سیر کنند و همیشه دیر می‌رسند؛ آیت و زهرا که به امید جایی بهتر می‌روند و دوباره به همان‌جایی که بوده‌اند برمی‌گردند؛ تحصیل‌داری که با کمک یوزباشی صاحب زن و زندگی عبرت شده و در نهایت با بازگشت عبرت زندگی‌اش بر باد می‌رود؛ عبرت که بعد از مدت‌ها حبس برگشته تا حق‌اش را بگیرد و فقط مرگ‌موش نصیب‌اش می‌شود؛ جوان چلاقی که عاشق زهراست و نمی‌تواند راز دل‌اش را بگوید و در نهایت طلحک که تنها شاگرد کلاس نداشته‌اش او را رها می‌کند! همه‌ی شخصیت‌های نمایش گمشدگان، در تاریکی زندگی‌شان گم شده‌اند! جامعۀ به تصویر کشیده شده در گمشدگان، جامعه‌ای غرق در ریاکاری و منفعت‌ طلبی است. جامعه‌ای که همه به فکر شکم و جیب خود هستند و کسی به فکر دیگری نیست و نیکوکاری فقط یک معامله‌ی سودآور است!
بیضایی این نمایشنامه را به صحنه نبرده است.
لینک دانلود : http://mitra.click/dl/5e2a99e62cf66.pdf
yasdownload عبرت ,نهایت ,بیضایی ,گمشدگان منبع

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Cody80owrxjs web سازه نما دانلود آهنگ فیلم دانلود آمینامیس فایل کنکور 100 | مرکز مشاوره استاد رضا اصغری پورتال و سایت تفریحی خبری ایرانیان مجله روز کلاس ما|دانشجویان زبان و ادبیات عرب دانشگاه تهران ورودی 1387 درس علوم صحفه ۶۶ معمای صفحه شصت ریاضی سوم دانلود اهنگ بریزساقی وسی دلمـ شرابه شرابه انشاء در مورد پرستار دانلود جلد دوم رمان‌قمار‌بین‌مرگ زندگی دانلود تلگرام طلایی باورژن عقب تصوير نويسي انشاي نهم صفحه 98 پادر هواست -ريشه هايش در ابر فرو رفته - شاخه هايش روي زمين كسترده شده ترجمه ای بلام ایا اصفهان فردا ۲۵دی مدارس تعطیل است تقویم سال نود هشت